Renata Nowok

Renata NOWOK

Kandydatka do Rady Powiatu Pszczyńskiego

Okręg nr 4 – Sołectwa Gminy Pszczyna

Lista KWW Ziemia Pszczyńska, miejsce nr 4

Jestem nauczycielką z wieloletnim stażem. Ukończyłam studia magisterskie na Uniwersytecie Śląskim na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym. Ponad 30 lat byłam związana ze szkołą podstawową w Ćwiklicach. Obecnie jestem na emeryturze, ale kiedy z powodu braków kadrowych zaproponowano mi pracę w Szkole Podstawowej w Porębie, podjęłam ją.

Zawsze interesowały mnie sprawy dotyczące naszego regionu, czemu dałam wyraz między innymi w publikacji „Ćwiklice dzieje wsi w starej fotografii”. Historia szkolnictwa pszczyńskiego była także tematem moich prac licencjackiej i magisterskiej. Niektóre ich fragmenty, a także inne zebrane przeze mnie materiały zostały opublikowane w prasie lokalnej, były też wykorzystane do powstania publikacji książkowych dotyczących naszego regionu.

Równocześnie z pracą zawodową prowadziłam zespół regionalny „Ćwiklice”, który przez wiele lat uświetniał imprezy nie tylko w naszym regionie, ale także z sukcesem prezentował się na wielu międzynarodowych przeglądach i festiwalach.

Jestem w posiadaniu sporej kolekcji ubiorów regionalnych, które udostępniam mieszkańcom na różnego rodzaju wydarzenia. Wiele z nich zostało przeze mnie własnoręcznie zrekonstruowane. Jestem administratorem stron na Facebooku „Haft pszczyński” i „Zespół regionalny Ćwiklice”, które promują nasz rodzimy folklor.

Od pewnego czasu z niepokojem obserwuję, jak z roku na rok ubywa zespołów folklorystycznych, jak coraz mniej osób angażuje się w działalność związaną z folklorem, który stanowi ważną część naszego bogactwa kulturowego. Ważne jest więc, by w większym stopniu propagować to bogactwo, a dla następnych pokoleń odpowiednio utrwalić i zabezpieczyć to, co jeszcze dziś jest możliwe.

Chciałabym wykorzystać moje doświadczenie i wiedzę do pracy na rzecz naszego powiatu. Zależy mi, żeby podejmowano działania wspierające rodzimą kulturę.

Bliskie są dla mnie też sprawy związane z oświatą, zdaję sobie sprawę z ich ważności.

Uważam, że najważniejsze są mądre i sprawiedliwe decyzje, które będą jak najlepiej służyły Mieszkańcom powiatu pszczyńskiego.

Mój program:

  • rozwój społeczno-kulturalny powiatu,
  • propagowanie inicjatyw pielęgnujących tradycje Ziemi Pszczyńskiej,
  • pozyskiwanie środków na rzecz pielęgnowania dziedzictwa kulturowego naszego regionu,
  • promowanie wśród mieszkańców działań wspierających lokalną kulturę,
  • realizowanie inwestycji wpływających na poprawę jakości życia Mieszkańców powiatu pszczyńskiego.